Forum Japonia Strona Główna


Japonia
wszystko co zwiazane z..
Odpowiedz do tematu
Recenzja - Endo Shusaku "Samuraj"
Naruhodo_Nihongo
Zapaleniec


Dołączył: 27 Lip 2005
Posty: 326
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Tychy

Z okładki:
„Samuraj” to powieść historyczno-obyczajowa oparta na autentycznych wydarzeniach z początku XVII w. Endo z wypadków tych okrutnych dni w Japonii wydobył wartości, z których stworzył książkę fascynującą swą szczerością i głębią moralną.

Melanowicz o „Samuraju”:
Nic więc dziwnego, że po ukazaniu się tej powieści wiosną 1980 roku krytycy i czytelnicy powitali ją z wielkim zainteresowaniem. Utwór wyróżniono też Nagrodą im. Nomy. Nie jest to zwykła powieść przygodowa. Ani też powieść historyczna. Pisarza interesuje prawda – jednak nie prawda o ścisłych faktach historycznych, lecz prawda o sprawach ludzkiego ducha, o sprawach moralnych. Podróż Hasekury na Wschód, a następnie do Europy dla Endo jest raczej przygodą duchową czyli podróżą w wymiary czasu i przestrzeni wypełnionej myślą i uczuciem człowieka. Jest też próbą wniknięcia w tajniki odmiennej kultury i jej twórców.

Moja opinia:
Osobiście powieść ta bardzo mnie poruszyła. Choć łamiąc zasady czytania książki, zajrzałem i przeczytałem posłowie, które wiele wyjaśnia, mogłem bez problemów śledzić kolejne kroki bohaterów z przejęciem. Bardzo dobry styl. Bogate, ale nie usypiające, opisy przyrody, tak bliskiej każdemu Japończykowi. Wiele ciekawych i mądrych poglądów, na różne tematy, jednak głównie Endo skupia się na aspektach religijnych. Pod względem fabuły, bardzo przejrzysta i prosta. Jest XVII w. W Japonii do władzy dochodzi ród Tokugawa, rozpoczyna się czas prześladowań chrześcijaństwa. Z więzienia zostaje zwolniony misjonarz hiszpański pod pretekstem pomocy podczas wyprawy japońskich kupców i posłów do Nowej Hiszpanii (Meksyk). Ciężka i wyczerpująca podróż przez ocean, następnie niewygody wędrówki poprzez palące pustynie Nowej Hiszpanii, potem znowu podróż przez morze do Hiszpanii, a po drodze szereg rozmaitych przeszkód, często niemiłych niespodzianek itp.

Książkę polecam tym, którzy lubią książki bardziej psychologiczne, spokojne, aniżeli przygodówki. Raczej nie wiele wrażeń po za tymi mentalnymi.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
KiLLi4N BladeSinger
Nowy


Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów


Świetna książka, znacznie lepsza od jego Chimmoku [Milczenie] moim zdaniem.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Recenzja - Endo Shusaku "Samuraj"
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu