Forum Japonia Strona Główna


Japonia
wszystko co zwiazane z..
Odpowiedz do tematu
"Gramatyka japońska"
Naruhodo_Nihongo
Zapaleniec


Dołączył: 27 Lip 2005
Posty: 326
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Tychy

Tak na wstępie chciałam napisać, że piszę ja, czyli Haruka Wink Nihongo (czy jak on się tam zwał) posił abym przepisała tekst, który dał mi na kartce Wink Od razu przepraszam za ewentualne pomyłki, ale widze, że bardzo się spieszył pisząc tekst, który zamierzam przepisać i jak coś przekręcę to na mnie proszę nie krzyczeć Wink No więc zaczynam! Poniższa część jest już autorstwa Naruhodo Nihongo Very Happy

"GRAMATYKA JAPOŃSKA" Podręcznik z ćwiczeniami Wydawnictwo UJ

Romuald Huszcza
MAHO Ikushima
Jan Majewski

Tom 1: 542 str ISBN 83-233-1802-6 ok 30zł
Tom 2: 618 str ISBN 83-233-1803-4 ok 32zł

Tom 1 - spis treści:
Cz.1. FONETYKA :
1. Głoski języka japońskiego
2. Akcent i odmiany akcentowe wyrazów japońskich.
Cz.2. MORFOLOGIA
1.System morfologiczny języka japońskiego i klasyfikacja części mowy
2. Morfologia predykatywnych części mowy
3. ponad 250 stron ćwiczeń

Tom 2 - spis treści:
Cz.1. MORFOLOGIA (end)
1. Morfologia niepredykatywnych części mowy
Cz.2. SEMANTYKA I PRAGMATYKA KATEGORII GRAMATYCZNYCH
1. Kategoria finitywności i niefinitywności
2. Kategoria przechodniości i nieprzechodniości czasownika
3. Kategoria honoryfikatywności
4. Kategoria benefaktywności
5. Parę stron ćwiczeń

To już tyle od Nihongo Wink Mam nadzieję, że wielu pomyłek nie zrobiłam Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
nyorai
Zaawansowany


Dołączył: 26 Lip 2005
Posty: 136
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: z Gdańszczyska

O tej pozycji książkowej wiele słyszałam - często była polecana, ale z zastrzeżeniem, że osoby niezbyt znające się na gramatyce mogą mieć problemy ze zrozumieniem niektórych pojęć. Trzeba jednak mieć obeznanie z pojęciami z zakresu gramatyki, fonetyki, morfologii itp. I to obeznanie na poziomie czasami nawet akademickim - a zresztą zarzucę cytatem:

Przedstawione Czytelnikom nowe wydanie podręcznika gramatyki japońskiej wraz z ćwiczeniami przeznaczone jest nie tylko dla studentów japonistyki, której program studiów z natury rzeczy musi uwzględniać rozbudowany kurs fonetyki, morfologii oraz składni japońskiej. Korzystać z niego będą mogli studenci pozostałych filologii wschodnioazjatyckich, a także wszyscy nieco głębiej zainteresowani nauką tego języka. Lektura podręcznika wymagać będzie od Czytelników pewnego minimum wiedzy filologiczno-lingwistycznej, gdyż z uwagi na odmienność strukturalną języka japońskiego od polszczyzny sposób prezentacji wielu zjawisk gramatycznych znacznie odbiega tu od polskiej tradycji gramatycznej i często wykracza poza najbardziej elementarny poziom wiedzy o języku. Podręcznik ten zawiera pełny wykład gramatyki japońskiej, obejmujący poszczególne poziomu budowy języka i dostosowane do nich zestawy różnorodnych ćwiczeń gramatycznych, a więc fonetycznych, fleksyjnych, strukturalno-składniowych, leksykalnych i tłumaczeniowych. Materiał językowy zawarty w podręczniku reprezentuje współczesną mówioną oraz pisaną tokijską odmianę języka japońskiego z uwzględnieniem niektórych form potocznych, ale bez odmian regionalnych, takich jak na przykład dialekt zachodniojapoński, używany w miastach Kioto i Osaka. Trzeba bowiem pamiętać, że w przeciwieństwie do polszczyzny język japoński jest silnie zróżnicowany regionalnie oraz dialektalnie. Za standard poprawności językowej przyjmuje się miejski dialekt centralnej części miasta Tokio i taka japońszczyzna używana jest w programach informacyjnych w radio i telewizji oraz w wypowiedziach o charakterze publicznym.


Źródło: Księgarnia Lingwistyczna online [link widoczny dla zalogowanych]

Istotne pytanie brzmi: czy są w tej gramatyce odpowiedzi do ćwiczeń? Bo przy samodzielnej nauce jest to bardzo ważne Smile Trudne pojęcia można przegryźć, ale brak odpowiedzi jednak nie.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
eriiza
Początkujący


Dołączył: 19 Wrz 2005
Posty: 99
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdańsk <=> Kraków

W tej książce nie ma odpowiedzi do ćwiczeń.

Pozycja to jest bez wątpienia doskonałą książką o japońskiej gramatyce, zawieającą dokładny opis wszystkich niamal form, ale, moim zdaniem, NIE JEST PODRĘCZNIKIEM do nauki języka. Na pewno nie dla początkujących i srednio zaawansowanych.

Książka ta napisana jest w zdecydowanie "naukowym" (czytaj: pełnym specjalitycznego lingwistycznego słownictwa) językiem. Jeśli ktoś nie miał na studiach przedmiotu z rodzaju "wstęp do językoznawstwa" czy coś w tym stylu, to nie przebrniesz...

Przykłady wybrane na "chybił-trafił" tam, gdzie mi się ksiązka otworzyła...
"czasownik iru ma charakter posiłkowy i jest jedynie elementem składowym analitycznych form fleksyjnych..."

"W potocznej odmianie j. jap. końcówka ta ma ściągnięte warianty -(s)as-, które tworzą wygłos spółgłoskowy, w przykładach podajemy je łącznie z terminatywną końcówką -u."

"Wywyższająca forma honoryfikatywna zbudowana jest z pierwszej formy niefinitywnej czasownika, połączonej zawsze z honoryfikatywnym prefiksem o-, który w tym wypadku ma charakter gramatycznego wykładnika honofyfikatywności, gdyż jego użycie ma tutaj charakter kategorialny i obligatoryjny. Forma niefinitywna 1 czasowników, wystepujaca w roli członu konstytutywnego formy (...)"

"Akcent jap. jest zatem, w przeciwieństwie do tonu w jęz. tonalnych, cechą o charakterze supersegmentarnym. (...) nośnikiem akcentu w obrębie wyrazu jest mora (...)"mora o tonie wysokim jest odbierana jako mora akcentowana(..)"

Tak jest cały czas...

Ćwiczenia są nieciekawe i monotonne! Nic twórczego. Nie ma do nich odpowiedzi. Na dodatek urzyte jest w nich słownictwo, które znacznie wykracza poza poziom "początkujący". Za to te ćwiczenia są dobrym przykładem dla zastosowania omówionych form, szkoda tylko, że zdania w ćwiczeniach nie są tłumaczone na polski. Inny plus: wszystko jest i w kanji, i w romaji Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
mateus
Administrator


Dołączył: 23 Cze 2005
Posty: 265
Przeczytał: 0 tematów


nie dla poczatkujacych, powiadasz. a jesli ten poczatkujacy interesuje sie lingwistyka i ma ochote poznac tenze naukowy slang?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
eriiza
Początkujący


Dołączył: 19 Wrz 2005
Posty: 99
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdańsk <=> Kraków

Jeżeli ktoś chodził na jakieś językoznawcze wykłady i terminologia nie jest mu ani obca, ani straszna, to może się za to brać. Ale ta książka nie powie Ci jak jest "dzień dobry" i "przepraszam", jak powiedzieć "to jest szkoła" czy "Ala ma kotka. Kotek jest czarny", "ile to kosztuje", "która godzina". Same trudne zdania. I słownictwo od razu na poziomie zaawansowanym. Ta książka jest pomyślana dla tych, którzy już coś tam wiedzą i z japońskiego, i z językoznawstwa.
Dla mnie to jest doskonałe narzędzie do usystematyzowania wiedzy i zrobienia w niej porządku Smile Ale do nauki od zera raczej się nie nadaje.
No ale ja akurat mam całą gramatykę opisową, więc jest to mój regularny podręcznik, choć więcej jednak wynoszę z wykładów niż z tej "cegły".
Pamiętam jak na I roku osobno uczyliśmy się „praktycznego” jap. a osobno gramatyki opisowej- czyli tego co w tej książce. Były trudności ze słówkami i przykładami zdań. Czasem z terminologią też, bo dopiero chodziliśmy na wykłady z językoznawstwa. To co jest w książkach ze szkoły nie wystarcza zupełnie...
No to chyba tyle. Jeśli masz pytania- pisz ^^


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
nyorai
Zaawansowany


Dołączył: 26 Lip 2005
Posty: 136
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: z Gdańszczyska

Istnieje taka opcja Elixirze, ale podejrzewam, że wiązałoby się to z koniecznością równoczesnego wertowania podręcznika do lingwistyki (lub czegoś pokrewnego) Wink) No chyba że mówimy o kimś początkującym w zakresie japońskiego, a wymiatającym w zakresie lingwistyki.

Osobiście edukację gramatyczną zakończyłam 10 lat temu (ostatni raz kiedy miałam lekcję gramatyki był w pierwszej klasie liceum - jak dobrze pamiętam dotyczyło to stylów wypowiedzi - potem do końca szkoły średniej była już tylko literatura...) - w każdym razie chyba trudno byłoby mi przebrnąć przez tak fachową publikację Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Naruhodo_Nihongo
Zapaleniec


Dołączył: 27 Lip 2005
Posty: 326
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Tychy

Nie jest taka zła!!! Nie przesadzajcie teżz gramatyką już 6 lat nie miałem styczności ale jakoś tam cośrozumię, przynajmniej większość wypowiedzi które zamieściłą eriiza ;D
Z całą pewnością jednak mogę potwierdzić że nie jest to podręcznik dla poziomu wiedzy = 0 ale jako uzupełnienie i i pożniejsze usystematyzowanie jest EXTRA. W takim właśnie celu ją kupiłem bo wiedziałem że jak coś ma 600 stron i nazywa się gramatyka to nie dla ludzi początkujących i tak przez rok otworzyłem ją ze 3 razy ale na pewno nie w celu nauki ;P
Czekam na odpowiednią chwilę, aż mój poziom nie tyle językoznawczy będzie odpowiedni co leksykalny ;D


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
"Gramatyka japońska"
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu